| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Antybiogram podstawowy 1-go szczepu bakteryjnego /do 5 antybiotyków/


Informacje ogólne


Podstawowe informacje o chorobie :  Nie dotyczy Wskazania do badania:  Wyhodowanie z próbki materiału klinicznego szczepu bakteryjnego uznanego za czynnik odpowiedzialny za zakażenie, które ze względu na przebieg i wskazania lekarza będzie wymagało podania pacjentowi leku przeciwbakteryjnego (antybiotyku lub chemioterapeutyku)

Elementy diagnostyki


Metoda badania (procedura):  PB-06-LEB/ZP ed. 01: 2015.01.05 Kierunek Badania:  Określenie wrażliwości szczepu na leki przeciwbakteryjne Sposób przygotowania pacjenta:  Nie dotyczy Sposób pobrania materiału:  Nie dotyczy Sposób dostarczenia materiału do badań:  Nie dotyczy Laboratoryjna interpretacja wyniku badania:  Na podstawie wykonanego badania można określić czy szczep bakteryjny jest in vitro wrażliwy, średniowrażliwy czy oporny na działanie danego leku przeciwbakteryjnego Czas oczekiwania na wynik (dni robocze):  Do 3 dni od momentu identyfikacji wyhodowanego szczepu.

Informacje dodatkowe


Akredytacja na badanie :  nie Osoba kontaktowa:  dr n. med. Aleksandra Januszkiewicz, dr Katarzyna Piekarska, dr n. wet Grzegorz Madajczak, mgr Tomasz Wołkowicz tel.22 5421263 lub 22 54121246 Dodatkowe uwagi dotyczące badania: 

Ustalenie wrażliwości szczepu na leki pozwala lekarzowi przepisać najwłaściwszy lek do likwidacji zakażenia. Celowane leczenie zapobiega narastaniu oporności bakterii na antybiotyki

 

Informacja dla klienta indywidualnego

W Medycznych Laboratoriach Diagnostycznych istnieje możliwość pobrania krwi w godz. od 8.00 – 11.00 od osób, które ukończyły 14 rok życia.

Osoby poniżej 14 roku życia powinny mieć pobraną krew w pediatrycznej przychodni lekarskiej i zgłosić się na badanie z pobranym materiałem.

Szczegółowe informacje w jaki sposób należy pobrać próbkę badań znajdują się przy opisie poszczególnych badań w wykazie alfabetycznym.

 

Skip to content