| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Informacja dotycząca zmiany dotychczasowych zasad finansowania transportu do NIZP-PZH próbek do badań w kierunku odry.

Uprzejmie informujemy, że w związku ze zrealizowaniem założeń umowy NPZ w ramach  której finansowany był transport próbek do badań diagnostycznych w kierunku potwierdzenia przypadków odry, z dniem 18.12.2018 r. transport próbek do NIZP-PZH odbywa się wyłącznie na zlecenie i koszt podmiotu zlecającego badanie. Niniejsza decyzja jest następstwem wzrostu liczby przypadków podejrzeń odry w kraju i wcześniejszym niż przewidywano wyczerpaniem przyjętego na rok 2018 limitu badań. Jednocześnie uprzejmie dziękujemy za dotychczasowe przekazywanie próbek do badań mających na celu potwierdzenie przypadków odry i różyczki.

Niemniej zaznaczamy, że próbki od pacjentów, w przypadku których terytorialnie właściwa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczne (SSE) wskaże zasadność wykonania badania potwierdzającego zakażenie wirusem odry, zostaną poddane nieodpłatnemu badaniu w Zakładzie Wirusologii NIZP-PZH.

Bez konsultacji z SSE można przysyłać materiał do badań usługowych w kierunku odry i różyczki wykonywanych zgodnie z cennikiem Zakładu Wirusologii NIZP-PZH. Transport próbek odbywa się na koszt zleceniodawcy.

Skip to content