| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

31-01-2018 100-lecie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Rok 2018 będzie w historii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny rokiem obchodów wyjątkowego jubileuszu stulecia istnienia. Obchody objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta RP oraz Programu Niepodległa.

Państwowy Zakład Higieny powstał w listopadzie 1918 r. i jest najstarszym polskim instytutem medycznym oraz jedną z nielicznych instytucji, która liczy tyle lat ile niepodległa Polska. Od początku swego istnienia PZH prowadził działalność zmierzającą do ochrony i poprawy zdrowia ludności Polski. Pierwotnym celem jego działania była poprawa sytuacji epidemiologicznej w zniszczonym w czasie I wojny światowej kraju. Później w okresie 20-lecia międzywojennego w Państwowym Zakładzie Higieny produkowano szczepionki i surowice lecznicze, a od 1925 r. insulinę. Po II wojnie światowej Państwowy Zakład Higieny jako instytut naukowo-badawczy kontynuował badania naukowe w dziedzinie mikrobiologii, epidemiologii i higieny oraz środowiskowych zagrożeń zdrowia.

Obecnie najważniejszą misją Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) jest ochrona zdrowia ludności poprzez działania podejmowane w obszarze zdrowia publicznego, które mają kluczowe znaczenie w walce z chorobami przewlekłymi i zakaźnymi. Instytut sprawuje funkcję opiniodawczą i doradczą w przygotowywaniu ekspertyz z dziedziny zdrowia publicznego dla instytucji rządowych i samorządowych, prowadzi także ogólnopolskie kampanie edukacyjne.

Obchody jubileuszowe zainauguruje uroczysta Gala, która odbędzie się 9 kwietnia 2018 r. w Filharmonii Narodowej.
W kolejnych miesiącach jubileuszowego roku 2018 zorganizowane zostaną także trzy konferencje naukowe prezentujące szeroki zakres działalności Instytutu.

Mecenasem Głównym wszystkich wydarzeń jest PKN Orlen S.A.

Dla uczczenia 100-lecia Instytutu stworzyliśmy również dedykowaną stronę internetową www.100lat.pzh.gov.pl, do odwiedzania której serdecznie zapraszamy! Znajdują się tam ciekawostki z działalności Instytutu, zarys historyczny ze wspomnieniem wybitnych postaci oraz kalendarium ze 100-letniej historii.

Skip to content