| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Szczepienia.info na liście stron internetowych WHO polecanych jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny

Portal Szczepienia.info (http://szczepienia.pzh.gov.pl/) prowadzony w NIZP-PZH stanowi jedną z największych internetowych baz wiedzy na temat szczepień w języku polskim. Jego nadrzędnym celem jest ułatwienie dostępu do rzetelnej i wiarygodnej informacji na temat szczepień dla rodziców, lekarzy oraz osób zainteresowanych szczepieniami. Udostępniamy oparte na wiedzy i zrozumiałe dla odbiorcy informacje dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepień.

Portal Szczepienia.info jako jedyny w Polsce jest członkiem sieci Vaccine Safety Network (VSN), podlegającej Światowej Organizacji Zdrowia, która obejmuje wiarygodne strony internetowe poświęcone tematyce szczepień w różnych językach. Portal posiada akredytację WHO i jest wymieniany na liście stron internetowych WHO polecanych jako informujące o szczepieniach w sposób rzetelny i wiarygodny. Przeprowadzony w ostatnich tygodniach przez WHO audyt portalu Szczepienia.info zakończył się wynikiem celującym. Wynik ten pozwoli podtrzymać akredytację WHO dzięki której nasz portal wymieniany jest na międzynarodowej liście stron internetowych sieci VSN – m.in. obok takich instytucji jak CDC, PH England, czy Robert Koch Institute.

Treści dostępne na portalu przygotowują eksperci NIZP-PZH oraz współpracujący lekarze, w oparciu o badania naukowe zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Informacje dla rodziców poza bazowymi informacjami na temat szczepień obejmują odpowiedzi na najczęstsze pytania (FAQ), interaktywny kalendarz szczepień, ulotki, infografiki, ciekawe aktualności. Kontakt z czytelnikami prowadzony jest za pośrednictwem skrzynki szczepienia@pzh.gov.pl, wysyłanych newsletterów oraz kanały Facebook oraz YouTube, gdzie można znaleźć wypowiedzi ekspertów. Dział skierowany dla lekarzy zawiera specjalistyczną wiedzę: kwestie prawne, zalecenia oraz opisy badań potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek. Lekarze mogą korzystać z porad dotyczących komunikacji z pacjentem, ulotek do wydrukowania i rozdania w gabinecie, poradnika jak rozmawiać z rodzicami mającymi wątpliwości na temat szczepień a także odświeżyć wiedzę korzystając z platformy e-learningowej.

W 2018 roku portal odnotował ponad 10-krotny wzrost odwiedzin strony Szczepienia.info z rekordową liczbą odsłon w listopadzie- ponad 920 tys. Efekty mediowe dotyczyły widocznej obecności w audycjach radiowych, artykułach w prasie oraz Internecie. Uzyskane zasięgi odwiedzin strony Szczepienia.info wskazują, że w 2018 roku portal stanowił bardzo ważny głos w toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji na temat szczepień.

Zachęcamy do odwiedzenia strony http://szczepienia.pzh.gov.pl/.

Skip to content