| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Współpraca NIZP PZH – PIB z NFZ

Z portalu Diety NFZ korzysta ponad 900 tys. osób

Portal Diety NFZ uczy, jak zmieniać nawyki żywieniowe na zdrowsze. Wspiera też osoby z chorobami przewlekłymi w wyborze odpowiedniej diety. W bezpłatnym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia zarejestrowało się ponad 900 tys. użytkowników. 

Portal Diety NFZ to więcej niż strona o odchudzaniu

– To portal, który oferuje bezpłatne, zbilansowane plany żywieniowe. Służy promowaniu zdrowia i budowaniu kompetencji poprzez dostarczanie rzetelnej wiedzy, będącej doskonałym wsparciem w żywieniu osób zdrowych i chorych – podkreśla Marek Augustyn, zastępca Prezesa NFZ.

Wszystkie plany żywieniowe dostępne w portalu Diety NFZ powstały na bazie DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli diety stosowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. To uniwersalna dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych, uznawana za jedną z najzdrowszych diet świata – jest zalecana przez wiele towarzystw naukowych.

Podstawą diety DASH są warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz ryby, orzechy i nasiona. 

Współpraca NFZ z NIZP PZH – PIB

NIZP PZH – PIB (Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładem Higieny – Państwowym Instytutem Badawczym) we współpracy z NFZ z podejmuje działania mające na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród Polaków. Dzięki zaangażowaniu ekspertów z NIZP PZH – PIB razem tworzymy publikacje na temat zdrowego stylu życia i działań profilaktycznych.  – podkreśla dr n. med Bernard Waśko, Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB.  W tym celu będziemy udostępniać na platformach internetowych, w mediach społecznościowych i kanałach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej materiały edukacyjne NIZP PZH – PIB dotyczące profilaktyki żywieniowej, stylu życia, właściwych postaw i nawyków. Wierzymy, że wspólnie uda nam się przekonać Polaków do podejmowania prozdrowotnych wyborów i decyzji.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy świadczy bezpłatne usługi konsultacji dietetycznych i psychodietetycznych online. Wystarczy założyć kontro w Centrum Dietetyczny Online, wybrać odpowiedni termin wizyty i rozpocząć spotkanie z ekspertem. Indywidualne konsultacje dietetyczne są najczęściej j wybierana formą wizyty, również dużym zainteresowaniem cieszą się bezpłatne porady rodzinne. 

Diety NFZ: co zyskujesz?

  • 19 planów żywieniowych opartych na diecie DASH, np.: cukrzyca, nadwaga i otyłość, nadciśnienie, Hashimoto, czy specjalne menu dla kobiet z zespołem policystycznych jajników
  • ponad 10 tys. przepisów opracowanych przez dietetyków
  • indywidualny wybór planu żywieniowego
  • plan żywieniowy dla całej rodziny
  • kilkadziesiąt filmów z poradami żywieniowymi i przepisami
  • artykuły z poradami na temat zdrowego odżywiania
  • e-booki z przepisami.

Diety NFZ: bezpłatne plany żywieniowe nawet na 28 dni

Aby korzystać z portalu wystarczy założyć bezpłatne konto. Po zalogowaniu każdy użytkownik korzysta z menu przygotowanego na 28 dni.

Zalogowany użytkownik może wybierać liczbę posiłków w ciągu dnia – od 3 do 5 oraz wykluczać z jadłospisu produkty, które zawierają np. gluten, laktozę, ryby i owoce morza czy mięso. Można również wypróbować portal bez logowania. Wtedy otrzymujemy przykładowy zestaw posiłków na 3 dni.

Diety NFZ w liczbach

Obecnie w portalu jest zarejestrowanych ponad 900 tys. użytkowników. Większość, bo ok. 60%, to kobiety. Najczęściej z diet od NFZ korzystają osoby w wieku 20-30 lat oraz 40-latkowie. Przybywa także dojrzałych użytkowników po 60 roku życia.

Aktualna wersja strony Diety NFZ odnotowała blisko 20 milionów odsłon.

Który plan jest najpopularniejszy?

Największym zainteresowaniem cieszy się plan żywieniowy Nadwaga i Otyłość (ten plan wybiera 32% użytkowników). Korzystający z portalu równie chętnie sięgają po plan Classic (30%). Użytkownicy coraz częściej decydują się też na rodzinny plan żywieniowy, dzięki któremu można wspólnie przygotować zdrowe posiłki, które będą smakowały całej rodzinie.

Diety NFZ: praktyczne e-booki

Na stronie diety.nfz.gov.pl pojawił się najnowszy e-book z przepisami na letnie posiłki z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców. Jest to propozycja prostych do przygotowania, zbilansowanych potraw. W każdym przepisie podana jest kaloryczność, liczba porcji, czas przygotowania czy zawartość białka i węglowodanów. E-book dostępny jest pod linkiem: „Kuchenne inspiracje z NFZ. Lato 2024”.

Skip to content