| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl

Ogólnopolskie Badanie Seroepidemiologiczne COVID-19: OBSER-CO

Wystartowało ogólnopolskie badanie OBSER-CO, które oceni, ilu Polaków miało kontakt z wirusem SARS-COV-2. Epidemiolodzy NIZP PZH – PIB we współpracy z IPSOS i siecią Diagnostyka przebadają ich w kierunku obecności przeciwciał SARS-COV-2. 

Pracownicy IPSOS już teraz kontaktują się telefonicznie z losowo wybranymi Polakami i po przeprowadzeniu wywiadu, zapraszają na badanie laboratoryjne do wybranych punktów pobrań sieci Diagnostyka.

W efekcie naukowcy zbiorą informacje o rzeczywistej liczbie Polaków posiadających przeciwciała SARS-CoV-2, a pacjenci uzyskają odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście przeszli COVID-19. Dane pozwolą m.in. precyzyjniej przewidzieć wzrosty zachorowań (tzw. fale epidemii).

Projekt NIZP PZH – PIB jest częścią badań przeprowadzonych dotychczas w ponad 60 krajach członkowskich WHO, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Austrii. Światowa Organizacja Zdrowia od początku epidemii rekomendowała i zachęcała do wdrożenia badań seroepidemiologicznych. Jednym z argumentów była hipoteza naukowców, że ocena skali występowania zachorowań na COVID-19 tylko na podstawie rozpoznanych zachorowań jest ograniczona i nie pokazuje w pełni skali rozpowszechnienia wirusa.

Więcej informacji o Obser-Co na stronie projektu

NIZP_PZH zbada, ilu Polaków miało kontakt z wirusem SARS-CoV-2 w ramach projektu Obser-Co
Skip to content