| Kontakt: pzh@pzh.gov.pl
Grupa dzieci biegnąca po łące

Ukłucia przez kleszcze często prowadzą do wystąpienia reakcji o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym, które mogą dawać różne objawy u ludzi w zależności od wrażliwości układu immunologicznego.

Ukłucia przez kleszcze dotyczą całego ciała, jednak zazwyczaj znajdujemy je na rękach, nogach, głowie i uszach, zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Najmniej ukłuć występuje w obrębie szyi.

Aby zapobiegać zakażeniom, należy unikać siedlisk bytowania kleszczy; nosić odpowiednią odzież ochronną, w tym nakrycie głowy, koszulę z długimi rękawami, spodnie, skarpetki i zakryte buty; stosować repelenty na odsłoniętej skórze i odzieży np.  zawierające DEET o stężeniach 20% – 30%, które mogą być także stosowane u dzieci lub permetrynę stosowaną na ubranie u osób, u których ryzyko ukłucia i zakażenia jest wysokie; poruszać się wyznaczonymi szlakami unikając, wysokich traw; po powrocie do domu sprawdzić siebie i swoje dzieci szczególnie w takich okolicach jak pod pachami, w okolicach uszu, wewnątrz pępka, pod kolanami, w pachwinach, wokół talii, we włosach; sprawdzić skórę i sierść towarzyszących nam zwierząt, ponieważ kleszcze mogą zostać przeniesione przez nie do domów.

Unikanie ukłuć kleszczy i niezwłoczne ich usuwanie pozostają najlepszą strategią zapobiegania chorobom przenoszonym przez kleszcze.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA?

 

Usuwanie kleszcza za pomocą pęsety jest dość trudne i wymaga doświadczenia. Należy jak najszybciej po zauważeniu kleszcza na powierzchni ciała przystąpić do jego usunięcia. Delikatnie, ale zdecydowanie usunąć kleszcza chwytając go jak najbliżej ciała.

Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz za pomocą substancji natłuszczających. Może to spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyspieszają przedostanie się bakterii i wirusów do skóry osoby ukłutej.

Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące lub plastikowe “kleszczołapki” dostępne w aptekach.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy umieli właściwie usunąć kleszcza, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza.

Po  usunięciu kleszcza należy:

⦁             dokładnie umyć ręce,
⦁             zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub alkoholem,
⦁             obserwować miejsce po ukłuciu, a jeśli wystąpi niepokojąca zmiana lub podwyższona temperatura skonsultować się z lekarzem.

Skip to content